Filmová rubrika

Ako to tento rok bude s kinami a filmami?

Ako všetci vieme, momentálna pandemická  situácia výrazne ovplyvnila chod kín a tvorbu filmov. Na Slovensku sú momentálne všetky kiná zatvorené, rovnako  tomu je aj v mnohých iných európskych krajinách, v Ázií, a v Amerike funguje len malé množstvo kín. Toto sa prudko odrazilo na tržbách, čo zapríčinilo, že štúdia svoje očakávané filmy preložili buď na budúci rok, odložili ich na neurčito, alebo sa ich rozhodli predať a umiestniť on-line. Núdza o filmy však zatiaľ nenastala, pretože streamovacie platformy stále ponúkajú širokú paletu nových  filmov. Isté však je, že tento rok si v našich kinách nový veľkofilm nepozrieme. Uvidíme, čo prinesie ten budúci.

Maják (The Lighthouse)

TIP NA FILM

Maják- film Maják, v originály The Lighthouse, vás spočiatku zaujme najmä svojou exkluzívnou technickou stránkou, točený na dobové kamery a kotúče, čo mu veľmi dodáva na atmosfére. Taktiež nesmieme zabudnúť na fantastické herecké výkony hlavných hercov Roberta Pattinsona a Wilema Dafoe. Treba ale povedať, že tento film rozhodne nie je pre každého. Svojim melancholickým vizuálom, temným príbehom, zvláštnym správaním postáv a psychologickému podtónu môže film na mnohých divákov pôsobiť nepríjemne. Napriek týmto vlastnostiam kvality tohto filmu vysoko prevyšujú bežný priemer a stojí za to si ho pozrieť.

Cesta do fantázie- oscarový animovaný film z dielne známeho japonského štúdia Ghibli, režírovaný Hayaom Myazakim preslávil svojich tvorcov a štúdio po celom svete. Film je typický svojou ručne kreslenou animáciou, ktorá ale svojou nevšednosťou nemusí sadnúť úplne každému. Film si zakladá na charakteroch postáv, ktoré v ňom vystupujú a každá z nich je originálna a jedinečná. Príbeh je podložený skvelou hudbou, ktorá výborne dokresluje dej. Netreba zabudnúť ani na detailne prepracovaný, magický svet. Prinesie vám unikátny zážitok.

Zelená kniha (Green Book)

Zelená kniha- hlavnou témou filmu Green Book, je neutíchajúci boj a vyrovnávanie sa s  rasovou problematikou, odsudzovaním ľudí na základe ich pleti, alebo pôvodu. Aj napriek tomu, film dokázal do scenára zakomponovať trefný humor, čím dodal svojmu príbehu úplne iný rozmer. Hlavní protagonisti Viggo Mortensen a Mahershala Ali s ich vzájomnou chémiou filmu pomohli k výhre Oscara za najlepší film. Okrem neho získal film ocenenie aj za scenár, ktorý je pravým srdcom filmu. Vrelo odporúčam.

Mestečko záhad (Gravity Falls)

Perníkový tatko- tento svetoznámy seriál ohúril kritikov aj divákov po celom svete a do dnešnej doby patrí medzi najkvalitnejšie a najospevovanejšie drámy modernej kinematografie. Zakladá si najmä na integrite svojich postáv a hustom deji. Seriál excelentne mapuje depresívne myslenie postáv a diváci tak majú možnosť spoznať ich charaktery do hĺbky. O veľkej popularite Perníkového Tatka svedčí aj to, že za posledných pár rokov stihol dostať filmové aj seriálové rozšírenie a aj 8 rokov po jeho oficiálnom ukončení zostal relevantný. Túto psychologickú drámu treba určite vyskúšať.

Mestečko záhad- tento jednoduchší, animovaný seriál pre celú rodinu s mysterióznymi zápletkami dokáže rozhodne ponúknuť viac, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Humor, záživný dej, šikovný scenár v spojení so skutočne zábavnými postavami ponúkajú prijemné spestrenie pracovného dňa. Napomáha tomu aj sympatická animácia a dnes už kultová zvučka.

/Tomáš Gazdík