Každého z nás už minimálne raz v živote uštipla, kedy sme si na ňu trošku ponadávali, ale inak si ich existenciu ani neuvedomujeme. Stali sa pre nás bežnými a o povolaní včelár v dnešnej dobe počujeme stále čoraz menej. Napriek tomu sú však tieto malé tvory oveľa dôležitejšie a inteligentnejšie, ako by si myslel ktokoľvek z nás. Bez nich by život nebol životom Asi jedna tretina dodávok potravín na svete je možná len vďaka jedinému hmyzu. Včele.
Včely sú zodpovedné za to, že si môžeš pochutnávať na ovocí a zelenine od jabĺk a pomarančov až po cibuľu či avokádo. To predstavuje svetové zásoby potravín v hodnote 230 – 550 milárd eur. Dokážu rozoznávať ľudské tváre Zistil to austrálsky vedec Adrian Dyer. Výskum ukázal, že včely sa naučili rozlíšiť správnu tvár od zlej s úspešnosťou viac ako 80 percent, dokonca aj keď boli tváre podobné. A to všetko s mozgom o veľkosti sézamového semienka! Nie nadarmo sa robotnice nazývajú robotnicami Jedna včielka robotnica za svoj šesťtýždňový život nalieta tisíce kilometrov, niekedy dokonca až 60 kilometrovou rýchlosťou a za život nazbiera iba 9 gramov medu, čo je asi polovica čajovej lyžičky a nakoniec sa upracuje k smrti. Dúfam, že odteraz si už budeš vážiť každú kvapku. Med za 45-tisíc eur Ako jediné zvieratá na svete produkujú niečo jedlé pre človeka. Med je jediná potravina, ktorá sa nikdy nepokazí. Zároveň je jedinou potravinou, ktorá zahŕňa všetky potrebné látky na udržanie človeka pri živote vrátane enzýmov, vitamínov a vody. Kilogram najdrahšieho medu pochádzajúceho z francúzskej jaskyne sa vydražil za neuveriteľných 45-tisíc eur. Dnes sa jeho cena pohybuje okolo 5000 eur za kilogram.
Sršne, osi a včely smrteľnejšie ako medvede, žraloky a aligátory dokopy Naši užitoční lietajúci kamaráti spôsobili v Spojených štátoch v rokoch 2001 – 2013 v priemere 58 úmrtí ročne, zatiaľ čo medvede, aligátory a žraloky zabili po jednej osobe. Inak sú naše včely pomerne mierumilovné. V prípade napadnutia úľa ho bráni približne 30 bojovníčok. V Prípade afrických zabijáckych včiel by na vás v okamihu vyštartovalo až 10 000 žihadiel.
Ak sa ešte ani po tomto článku napumpovanom vedomosťami necítiš o nič múdrejší, prezradím, že ti že to bzzzzz, ktoré počuješ, keď sa k tebe blíži včelička, spôsobuje kmit jej krídel, ktorými kmitá až 11400-krát za minútu, čo je 180-krát za čas, kým ty stihneš vysloviť slovko otorinolaryngológ. Ja dúfam, že ťa článok pobavil a priniesol ti aspoň toľko vedomostí ako mne.
/Danka
/Ema Adamová